- Լրացնել պակասող թիվը։
4 օր 5 ժամ = 101 ժամ
3 շաբաթ 5 օր = 26 օր
2 տարի 6 ամիս = 30 ամիս
4 ժամ 15 րոպե= 255 րոպե
3 րոպե 15 վայրկյան = 195 վայրկյան
2 ժամ 15 ր = 135 րոպե
- Լուծի՛ր խնդիրները երկու տարբերակով։
Ա. 1 կգ գազարն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ բազուկը՝ 200 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 2 կգ գազար և 3 կգ բազուկն գնելու համար։
Լուծում
I տարբերակ
300×2=600
200×3=600
600+600=1200
II տարբերակ
Պատ՝.1200
Բ. Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 5 կգ լոլիկի և 4 կգ վարունգի համար, եթե 1 կգ լոլիկն արժե 90 դրամ, իսկ 1 կգ վարունգն արժե 70 դրամ։
Լուծում
I տարբերակ
5×90=450
4×70=280
450+280==730
II տարբերակ
5×90+4×70=730
Պատ՝. 730
Գ․ Մեկ գրիչն արժե 60 դրամ, իսկ մեկ մատիտն արժե 90 դրամ։ 5-ական մատիտ և գրիչ գնելու համար որքա՞ն գումար է հարկավոր։
Լուծում
I տարբերակ
60×5=300
90×5=450
300+450=750
II տարբերակ
60×5+90×5+300+450=750
Պատ՝.750
Դ. Մեծ տուփի մեջ կա 40 ձու, փոքր տուփի մեջ կա 20 ձու։ Քանի՞ ձու կա 5 փոքր և 4 մեծ տուփի մեջ։
Լուծում
I տարբերակ
4×40=160
5×20=100
160+100=260
II տարբերակ
4×40+5×20+160+100=260
Պատ՝. 260
- Հաշվի՛ր արտադրյալը:
400×20=8000 60×50=3000
80×40=3200 9×50=450
700×5=3500 200×90=18000
700×40=2800 600×70=42000
- Թվերը գրի՛ր տառերով։
15.200=տասնհինգ հազար երկու հարյուր
21.610 =քսանմեկ հազար վեց հարյուր տաս
78.004 =յոթանասունութ հազար չորս
34.098=եռեսունչուրս հազար ինսունութ